Adventní inspirace

K františkánské duchovní tradici neodmyslitelně patří schopnost nechat se inspirovat vnějšími skutečnostmi a umění aplikovat je na duchovní život. A tak je tomu také s dobou adventní. Doba posvátného ztišení a radostného čekání na příchod Spasitele dnes nabírá spíše nádech tajemné romantiky a hektických příprav na vánoční obžerství nejrůznějšího druhu. Adventní kalendář s jeho povoleným minimálním přísunem nějaké té pochutinky je nezbytnou součástí našeho adventního folklóru.

A co na to duch františkánský? Neprotestuje, jen přichází s návrhem pochutnat si na darech vzácnějších, v míře maximální. A proto vzniká tento adventní kalendář s jeho letos 24 příchutěmi lásky: na každý adventní den jedna.

Výroba a design adventního kalendáře je ponechána svobodné tvorbě a inspiraci každého z nás. Podstatný je obsah. Každý den se tak můžeme konfrontovat s novým pohledem na lásku naši i Boží. Láska ve svých nejrůznějších podobách se nám může stát denní inspirací, jak se neztratit v předvánočním shonu a jak nachystat své srdce pro skutečnou radost vánoc, radost z Boží blízkosti v lásce čisté a svobodně darované.

A nejen to, abychom se stali opravdovými adventními „labužníky“, doporučuji ke každé podobě lásky strávit i několik okamžiků nad Božím slovem a pokusit se najít nějaký citát nebo výrok, který se k ní vztahuje. Naši míru tak obohatí Láska sama do míry maximální. A snad i my sami se staneme těmi, kteří nejen znají, ale také rozdávají sladkost lásky v míře bez počítání a odvažování, prostě jen tak, co dům dá. Neboť, jak praví Pán, „kdo mě miluje, toho bude milovat i můj nebeský Otec a přijdeme k němu a učiníme si u něho svůj příbytek“ (Jan 14,23).

 

Témata adventního kalendáře LÁSKY

(pořadí je čistě náhodné, volně zaměnitelné)

 

usměvavá

bdělá

věrná

hluboká

pokojná

čekající

osvědčená

proměňující

tichá

pevná

přívětivá

uzdravující

trpělivá

něžná

niterná

plná

laskavá

překvapující

radostná

krásná

pozorná

svěží

důvěřující

darovaná